O mnie

Witaj!
Cześć, mam na imię Julia i witam Cię na stronie szablonu Evelyn! Jest to w pełni responsywny, nowoczesny, kobiecy szablon na Bloggera, stworzony z ❤ w moim studiu Brand & Blogger. Śmiało, rozejrzyj się tutaj!

Pomogę Ci sprawić, aby Twój blog na Bloggerze wyglądał pięknie i profesjonalnie ❤
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
CZYTAJ WIĘCEJ
  • 1
    BEAUTY
    Chcesz poznać moje ulubione makijaże i kosmetyki, dowiedzieć się, co polecam? Znajdziesz to tutaj - sprawdź teraz! ♡
    CZYTAJ WIĘCEJ
  • 2
    LIFESTYLE
    Tutaj poczytasz o mojej życiowej filozofii: zero waste, diecie fit, treningach i więcej ♡
    CZYTAJ WIĘCEJ
  • 3
    PLANOWANIE
    Mam obsesję na punkcie planowania! Chciałabyś zacząć planować swój czas? Poznaj moje najlepsze metody planowania ♡
    CZYTAJ WIĘCEJ

Atopowe zapalenie skóry, czyli gdy skóra swędzi i piecze

Na AZS – atopowe zapalenie skóry cierpi coraz więcej osób, wtedy swędzi, piecze i pojawiają się nieestetyczne zmiany, które uprzykrzają życie każdego człowieka. Choroba pojawia się, ponieważ skóra traci swoją naturalną ochronę, gdyż zostaje zakłócony metabolizm warstwy lipidowej. Dolegliwość bywa bardzo uciążliwa, ale przy odpowiedniej pielęgnacji można z nią normalnie żyć. 


Inne nazwy choroby to: egzema, wyprysk lub świerzbiączka, a jej przykre dolegliwości, czyli świąd oraz nadmierne przesuszenie prowadzą do powstania czerwonych plam, które potem łączą się ze sobą. Gdy je podrapiemy, powstają pręgi nazywane przeczosy. Trzeba pamiętać, aby nie zakazić tych miejsc, gdyż może wdać się bakteria, ponieważ skóra dotknięta atopią staje się cienka i bardziej wyczulona na wszelkie uszkodzenia. 

Choroba z reguły pojawia się u dzieci, ale też u nastolatków. W niektórych przypadkach obecna jest też u dorosłych. Najpierw zmiany obserwujemy na twarzy, na zgięciach kolan czy łokci, ale też na klatce piersiowej. Wysyp objawów następuje w okresie jesieni i wiosny, natomiast latem wszystkie symptomy znikają.

Kto i w jakich warunkach może zachorować?

Mimo, że nie znamy do końca przyczyn AZS, to jednak należy przypuszczać, skąd bierze się źródło tej przykrej dolegliwości. Najbardziej narażeni na nią są alergicy, gdyż dziedziczy się pewne skłonności do atopii. Może ona występować w połączeniu z astmą oskrzelową czy katar sienny. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi są skłonności do nadmiernego wysuszania skóry, nadwrażliwość na kosmetyki, wysoką temperaturę czy własny pot.

Mają na tę chorobę wpływ również czynniki płynące ze środowiska, czyli np. gdy mamy do czynienia z alergenami z zanieczyszczonego powietrza (kurz, roztocza, grzyby pleśniowe, pyłki traw) lub pokarmowymi (jaja, mleko, orzeszki ziemne, ryby, soja czy pszenica). Nie jest też wskazane długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie używa się klimatyzacji, w pomieszczeniach dla palaczy oraz spożywanie żywności przetworzonej. Ze zbyt częstym myciem również trzema uważać, gdyż wysuszamy wtedy warstwę lipidową skóry.

Pamiętajmy jednak, że atopowym zapaleniem skóry nie można się zarazić.

Skoro już wiemy, jakie czynniki wywołują AZS, czas teraz dowiedzieć się nieco więcej o objawach choroby. Zapraszamy na drugą część artykułu.