Masz dość tradycyjnych lakierów i odprysków po kilku dniach, więc postanowiłaś przetestować na sobie hybrydę, ponieważ skusiła cię jej trwałość? Taka wygoda może nieść za sobą również zagrożenie. Oto kilka faktów, o których możesz nie wiedzieć.
Reakcja alergiczna wcale nie musi się pojawić od razu po stosowaniu tego rodzaju lakierów. U niektórych przypadkach trzeba czekać nawet rok, aby wystąpiły jakiekolwiek objawy. Najczęstsze z nich to uporczywe swędzenie wokół skórek oraz spuchnięcie wałów paznokciowych czy obfite łuszczenie się wysuszonego naskórka. Na opuszkach naskórek jest bardzo twardy i schodzi płatami. W nadmiarze narasta też pod płytką, co wygląda nieestetycznie, wręcz jakbyś miała wiecznie brudne ręce. W skrajnych przypadkach pojawiają się też ropne pęcherzyki oraz dolegliwości bólowe, a uczulenie rozprzestrzenia się na całe ciało. Wygląda się prawie jak po poparzeniu słonecznym. Często pojawia się też onycholiza, czyli paznokieć odrywa się od palca.
Aby zapobiec powyższym symptomom lub chociaż zminimalizować ich natężenie, należy unikać częstszego kontaktu z pyłem powstałym w wyniku usuwania lakieru frezarką czy pilnikiem. W żadnym wypadku nie pocieraj dłoni o siebie przez ich oczyszczeniem – to wtedy najczęściej występuje najsilniejsza reakcja alergiczna. Może się okazać, że to zawarty w niektórych tego typu kosmetykach formaldehyd jest przyczyną całego zamieszania.
W związku z tym, jeśli zauważysz cokolwiek niepokojącego u siebie, natychmiast pozbądź się hybrydy. Lepiej mieć zdrowe ręce, niż cieszyć się pięknymi pazurkami, które szkodzą twojemu zdrowiu. Pamiętaj, że im dłużej utrzymujesz alergen na skórze, tym dotkliwsze będą skutki jego działania.
Najskuteczniejszym sposobem zwalczania symptomów jest natłuszczanie rąk i narażanych na kontakt z substancją okolic oraz moczenie dłoni w ciepłym rumianku, które przynosi niemal natychmiastową ulgę. Nie dotykaj tez buteleczki z zawartością bez rękawiczek, a jeśli lakier kapnie ci na palca, natychmiast umyj te miejsce wodą z mydłem. To samo zrób tuż po pomalowaniu.
Nie wycinaj też skórek – jeśli to możliwe – bezpośrednio przed stylizacją paznokci. Możesz to zrobić na kilka dni przed nałożeniem lakieru. Lepiej jednak będzie, jak je tylko lekko odsuniesz. Pamiętaj też, aby w żadnym wypadku ich nie zalać. Koniecznie zachowaj odpowiednio długie przerwy w aplikowaniu sobie hybrydy. Najlepiej zrobisz, jeśli nie będziesz jej używała przez 2-3 miesiące. Wtedy płytka ma szansę niemal całkowicie odrosnąć.
Ważne!!! Zamiarem tego artykułu nie jest próba odstraszenia którejkolwiek z was przed używaniem lakierów hybrydowych. Przecież uczulić nas może dosłownie wszystko. Pamiętaj jednak o zdrowym rozsądku i o nie robieniu czegoś na siłę tylko dlatego, że ulegasz modzie. Zawsze szukaj alternatywnych sposobów na rozwiązanie swoich problemów. Jak nie ta firma, to inna. Rób tak, aby było bezpiecznie oraz wygodnie dla ciebie.